Autoritățile au emis in urma cu cateva minute un nou mesaj RO-ALERT după ce a fost semnalată din nou prezența unui urs în comuna Bicaz-Chei, zona Carierei.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, prima semnalare a fost înregistrată la ora 17:02.
La ora 19:05, a fost semnalată din nou prezența ursului în aceeași zonă. Autoritățile au emis un al doilea mesaj RO-ALERT.
Reprezentanții instituțiilor responsabile monitorizează situația, iar populația este sfătuită să nu încerce să se apropie de animal, să nu îl hrănească și să anunțe imediat numărul unic de urgență 112 în cazul în care observă ursul în apropierea locuințelor sau a căilor de acces.
